Zihinsel Yetersizlik YaşayanBireyler

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Yetersizlik yaşayan bireyler, zihinsel işlevler açısından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösteren bireylerdir. Bu durum, kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikler veya sınırlılıklarla kendini gösterir. Yetersizlik, genellikle 18 yaşından önceki gelişim döneminde ortaya çıkar ve bu bireyler, özel eğitim ve destek eğitim hizmetlerine ihtiyaç duyarlar.

Yetersizlik yaşayan bireyleri üç ana kategori altında değerlendirebiliriz:

 1. Hafif Düzeyde Yetersizlik: Bu kategorideki bireyler, zihinsel işlevler açısından kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde hafif düzeyde yetersizlik gösterirler. Bu nedenle, özel eğitim ve destek eğitim hizmetlerine sınırlı düzeyde ihtiyaç duyarlar.

 2. Orta Düzeyde Yetersizlik: Orta düzeyde yetersizliği olan bireyler, zihinsel işlevler, kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerindeki sınırlılıklar nedeniyle temel akademik, günlük yaşam ve iş becerilerini kazanmada yoğun özel eğitim ve destek eğitim hizmetlerine ihtiyaç duyarlar.

 3. Ağır Düzeyde Yetersizlik: Ağır düzeyde yetersizliği olan bireyler, zihinsel işlevlerde kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerindeki eksiklikler nedeniyle yaşamın her alanında, öz bakım becerileri dahil olmak üzere, sürekli ve yoğun özel eğitim ve destek eğitim hizmetlerine ömür boyu ihtiyaç duyarlar.

Yetersizlik yaşayan bireylerin ihtiyaçları çok çeşitli olabilir. Bu ihtiyaçlar, dikkat, bellek, öğrenme, dil gelişimi, akademik beceriler, sosyal gelişim ve psikomotor gelişim gibi birçok farklı alanda destek gerektirebilir. Bu ihtiyaçları karşılamak için özel eğitim ve destek eğitim programları geliştirilmiştir.

Yetersizlik yaşayan bireyler için destek eğitim programları, bu bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Bu programlar aracılığıyla bireyler:

 • Bağımsız yaşam becerileri kazanır.
 • Öz bakım ve günlük yaşam becerilerini geliştirir.
 • Psikomotor becerilerini artırır.
 • Dil ve konuşma becerilerini geliştirir.
 • Sözlü veya yazılı anlatım yeteneklerini geliştirir.
 • Sosyal ve toplumsal uyum becerilerini geliştirir.
 • Bilişsel hazırlık becerilerini geliştirir.

Bu programlar, yetersizlik yaşayan bireylerin yaşamlarını daha iyi bir hale getirme yolunda önemli bir adımı temsil eder ve bu bireylerin topluma daha fazla katkı sağlayabileceklerini ve kendilerine daha fazla bağımsızlık kazanabileceklerini unutmamak önemlidir.

Eğitimler

Destek Eğitim Programları

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Yayın Gelişimsel Bozukluklar

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız
Galeri

Mükemmel
91 değerlendirmeler göre.
Turgay Sucu
Turgay Sucu
Süper wyitim
Murat Söylemez
Murat Söylemez
Gerçekten ilk defa bir rehabilitasyon merkezinden memnun kaldim gerek idaresi gerek öğretmenleri guleryuzlu ve disiplinliydiler tesekkur ederim hepinize
orhan örs
orhan örs
Merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır her hafta sonu kızımı getiriyorum kızm 3 ders görürken bende kocaman güzel bahçede beklerken güzel bahçede çayımı ve kahvemi içiyorum diyeceksiniz önemli olan ders ve öğretim nasıl onlar benim için önde gelen birsey hocaları başarılı güler yüzlü ilgili yani tavsiye ediyorum ✨️✨️
Ebru Bayar
Ebru Bayar
Çok güzel bir okul öğretmen kadrosu olsun çalışanlar olsun aile gibi ve oğlum öğretmeni çok seviyor 😊 okula başladığından beri baya ilerleme aldım teşekkür ederim
Mahsun Demir (m)
Mahsun Demir (m)
Eğitimi ile tedavileri ile çok anlayışlı güler yüzlü yıllardır tedavi gördüğüm yer hepsi hoş görülü anlayışlı hocalar ve tedavileri ile katkılarını zamanla fazlasıyla hissedeceksiniz kimsenin şüphesi olmasın hepsine tek tek teşekkür ederim iyiki varsınız Arnavutköy özel eğitim ailesi
Semra Şeker
Semra Şeker
Kızım burda 1 yıldır eğitim almakta gelişiminde büyük bi yok katettik samimi bir öğretmen kadrosu var güzel bi okul basta Yelda hocamız ve tüm hocalarımıza teşekkür ederim.Herkese tavsiye ederim 🥰
Bize Ulaşın

İletişim Formu

  Bize Aşağıda ki İletişim Adreslerimizden Ulaşabilirsiniz

  7/24 Veli Hattı

  100% Memnuniyet

  +90 542 793 11 52

  Archives

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)