Ergoterapi

Ergoterapi, sağlığı ve refahı geliştirmek için anlamlı ve amaçlı aktivitelerle çalışan kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı, bireylerin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını artırmak ve toplumsal katılımlarını desteklemek için anlamlı ve amaçlı aktiviteleri kullanarak sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olmaktır.

Ergoterapistler, otizm, serebral palsi, kas hastalıkları, ortopedik yaralanmalar, Down sendromu, Rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluk, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, mental retardasyon, az gören, hemipleji, duyu bütünleme problemleri ve diğer tanılar almış veya tanısı konmamış özel gereksinimli bireylerle çalışırlar. Bu çalışma, bireylerin günlük yaşam aktivitelerini, motor becerilerini, sosyal becerilerini, el-göz koordinasyonunu, gövde kontrolünü, dengeyi, oyun becerilerini, akademik becerileri, ergonomik ve çevresel düzenlemeleri, yardımcı araçları, kognitif fonksiyonları, duyu bütünlemeyi ve aile eğitimini içerir.

Günlük yaşam aktiviteleri, bireylerin yemek yeme, banyo yapma, tuvalete gitme, alışveriş yapma, kişisel bakım gibi hayati işlevleri içerir. Ergoterapistler, kişiye özgü tedavi programları oluşturarak ve gerekli yardımcı araçlar ve çevre düzenlemeleri ile bireylerin bağımsızlık seviyelerini en üst düzeye çıkarmayı hedeflerler.

Kognitif fonksiyonlar, bireylerin görsel algı, görsel-motor beceriler, praksis, yer-zaman oryantasyonu, dikkat, uzayda pozisyon algısı, lateralizasyon ve hafıza gibi becerilerini içerir. Bu beceriler, hayatın neredeyse her alanında kullanılır.

Duyusal işlemleme problemleri, dışarıdan gelen dokunma, tat, koku, görme, işitme, hareket ve pozisyon hissi gibi duyusal bilgilerin beyin tarafından yanlış algılanması veya yanlış işlenmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bu tür problemler, birçok alanda sorunlara yol açabilir ve özellikle çocuklar arasında belirgin olabilir. Ergoterapistler, bu tür problemleri tanımlar ve tedavi ederler, böylece bireylerin yaşam kalitesini artırır.

Ayrıca, ergoterapistler aile eğitimi konusunda da rehberlik sağlarlar. Ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği ve nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında yol gösterirler, böylece çocuğun gelişimini desteklerler.

Ergoterapi, bireylerin daha bağımsız, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olan önemli bir sağlık mesleğidir. Eğer çocuğunuzun yaşadığı problemler hakkında endişeliyseniz veya rehberliğe ihtiyaç duyuyorsanız, bir ergoterapiste başvurmak iyi bir seçenek olabilir.

Eğitimler

Destek Eğitim Programları

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Yayın Gelişimsel Bozukluklar

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız
Galeri

Mükemmel
91 değerlendirmeler göre.
Turgay Sucu
Turgay Sucu
Süper wyitim
Murat Söylemez
Murat Söylemez
Gerçekten ilk defa bir rehabilitasyon merkezinden memnun kaldim gerek idaresi gerek öğretmenleri guleryuzlu ve disiplinliydiler tesekkur ederim hepinize
orhan örs
orhan örs
Merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır her hafta sonu kızımı getiriyorum kızm 3 ders görürken bende kocaman güzel bahçede beklerken güzel bahçede çayımı ve kahvemi içiyorum diyeceksiniz önemli olan ders ve öğretim nasıl onlar benim için önde gelen birsey hocaları başarılı güler yüzlü ilgili yani tavsiye ediyorum ✨️✨️
Ebru Bayar
Ebru Bayar
Çok güzel bir okul öğretmen kadrosu olsun çalışanlar olsun aile gibi ve oğlum öğretmeni çok seviyor 😊 okula başladığından beri baya ilerleme aldım teşekkür ederim
Mahsun Demir (m)
Mahsun Demir (m)
Eğitimi ile tedavileri ile çok anlayışlı güler yüzlü yıllardır tedavi gördüğüm yer hepsi hoş görülü anlayışlı hocalar ve tedavileri ile katkılarını zamanla fazlasıyla hissedeceksiniz kimsenin şüphesi olmasın hepsine tek tek teşekkür ederim iyiki varsınız Arnavutköy özel eğitim ailesi
Semra Şeker
Semra Şeker
Kızım burda 1 yıldır eğitim almakta gelişiminde büyük bi yok katettik samimi bir öğretmen kadrosu var güzel bi okul basta Yelda hocamız ve tüm hocalarımıza teşekkür ederim.Herkese tavsiye ederim 🥰
Bize Ulaşın

İletişim Formu

  Bize Aşağıda ki İletişim Adreslerimizden Ulaşabilirsiniz

  7/24 Veli Hattı

  100% Memnuniyet

  +90 542 793 11 52

  Archives

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)