Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Bedensel yetersizlik yaşayan bireyler, çeşitli nedenlerle iskelet, kas ve sinir sistemi bozuklukları nedeniyle bedensel yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden ve günlük yaşamdaki gereksinimlerini karşılamakta zorlanan bireylerdir. Bu bireyler, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası dönemde ortaya çıkan nedenlere bağlı olarak bedensel yetersizlik yaşayabilirler. Bedensel yetersizlik, bireyin toplumsal yaşama uyum sağlamasını ve bağımsızlık kazanmasını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, bu bireylerin bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaçları olabilir.

Bu durumun nedenleri çeşitli olabilir, ve bazı yaygın nedenler şunlar olabilir:

 1. Serebral Palsi (SP veya CP): Serebral palsi, doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde beynin farklı nedenlerle zarar görmesi sonucu ortaya çıkan duygu, algı ve hareket bozukluğudur. Bu rahatsızlık, vücudun tamamını etkileyebilir veya sadece belirli bölgeleri etkileyebilir.

 2. Merkezi sinir sistemi hastalıkları: Motor gelişim geriliği ve fonksiyon kayıplarına neden olan dejeneratif, metabolik ve genetik hastalıklar bedensel yetersizliklere yol açabilir.

 3. Mental Motor Retardasyon (Mental Motor Gerilik): Zeka, duygu ve motor bozuklukların bir arada görüldüğü genel bir durumu ifade eder.

 4. Doğuştan kol felci (Brakial Pleksus Yaralanması): Doğum sırasında kola giden sinirlerin zedelenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Tek taraflıdır ve etkilenen kolda tamamen bir felç durumu olabileceği gibi ağırlıklı olarak elde veya omuz çevresindeki kasların zayıflığı ile de seyredebilir.

 5. Omurilik kapanma defektleri (Spina Bifida-Meningomyelosel): Bu rahatsızlık, omuriliğin dışarıya doğru fıtıklaşması sonucu bacaklarda tek ya da çift taraflı felçlere neden olur.

 6. Doğuştan kas hastalıkları: İskelet kaslarının yapısında bozulma ve kas güçsüzlüğü ile ilerleyen durumlardır.

 7. Travma sonucu merkezi sinir sistemi yaralanmaları: Kazalar sonucunda oluşan geçici veya kalıcı yetersizliğe yol açabilirler.

 8. Süreğen hastalıklardan kaynaklanan motor gelişim gerilikleri: Doğuştan veya sonradan oluşabilen, yaşam boyu devam eden ve ince ve kaba motor gelişim becerilerinde yetersizlik ortaya çıkan durumları tanımlar.

Bedensel yetersizlik yaşayan Bireyler Destek Eğitim Programı, bu bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Program, bireylerin:

 • Motor becerileri geliştirmeleri,
 • Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olmaları için gereken becerileri kazanmaları,
 • Bedensel yetersizliğe uygun cihazları ve araç gereçleri kullanma yeteneklerini geliştirmeleri,
 • Bilişsel, duyusal, psikolojik ve sosyal bütünlüğü geliştirmeleri için destek sağlar.

Bu programlar, bedensel yetersizlik yaşayan bireylerin topluma daha iyi entegre olmalarına ve bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olur.

Eğitimler

Destek Eğitim Programları

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Yayın Gelişimsel Bozukluklar

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız
Galeri

Mükemmel
91 değerlendirmeler göre.
Turgay Sucu
Turgay Sucu
Süper wyitim
Murat Söylemez
Murat Söylemez
Gerçekten ilk defa bir rehabilitasyon merkezinden memnun kaldim gerek idaresi gerek öğretmenleri guleryuzlu ve disiplinliydiler tesekkur ederim hepinize
orhan örs
orhan örs
Merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır her hafta sonu kızımı getiriyorum kızm 3 ders görürken bende kocaman güzel bahçede beklerken güzel bahçede çayımı ve kahvemi içiyorum diyeceksiniz önemli olan ders ve öğretim nasıl onlar benim için önde gelen birsey hocaları başarılı güler yüzlü ilgili yani tavsiye ediyorum ✨️✨️
Ebru Bayar
Ebru Bayar
Çok güzel bir okul öğretmen kadrosu olsun çalışanlar olsun aile gibi ve oğlum öğretmeni çok seviyor 😊 okula başladığından beri baya ilerleme aldım teşekkür ederim
Mahsun Demir (m)
Mahsun Demir (m)
Eğitimi ile tedavileri ile çok anlayışlı güler yüzlü yıllardır tedavi gördüğüm yer hepsi hoş görülü anlayışlı hocalar ve tedavileri ile katkılarını zamanla fazlasıyla hissedeceksiniz kimsenin şüphesi olmasın hepsine tek tek teşekkür ederim iyiki varsınız Arnavutköy özel eğitim ailesi
Semra Şeker
Semra Şeker
Kızım burda 1 yıldır eğitim almakta gelişiminde büyük bi yok katettik samimi bir öğretmen kadrosu var güzel bi okul basta Yelda hocamız ve tüm hocalarımıza teşekkür ederim.Herkese tavsiye ederim 🥰
Bize Ulaşın

İletişim Formu

  Bize Aşağıda ki İletişim Adreslerimizden Ulaşabilirsiniz

  7/24 Veli Hattı

  100% Memnuniyet

  +90 542 793 11 52

  Archives

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)