İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

İşitme Yetersizliği ve İşitme Engeli Arasındaki Fark: İşitme yetersizliği, işitme duyarlılığında azalma olup, işitme yetersizliği ise bu azalmadan kaynaklanan yetersizlikleri ifade eder. İşitme yetersizliği olan bireyler, işitme eksikliği nedeniyle konuşma ve dil gelişimi gibi önemli becerileri öğrenme fırsatlarını kaçırabilirler. Bu nedenle, anlama ve konuşma sorunları yaşayabilirler. İşitme yetersizliği aynı zamanda bilişsel, motor koordinasyon, duygusal-sosyal, eğitim-öğretim, mesleki ve toplumsal alanlarda da güçlükler yaratabilir.

İşitme Yetersizliği Olan Bireylerin Dil ve Konuşma Gelişimini Etkileyen Faktörler: İşitme kaybı olan bireylerin dil ve konuşma gelişimini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar:

İşitme Yetersizliği ile İlgili Etkenler: İşitme yetersizliğinin türü, derecesi, şekli ve nedeni gibi faktörler, bireyin dil ve konuşma gelişimini etkiler.

Odyolojik Hizmetlere Bağlı Etkenler: İşitme yetersizliğinin ne zaman tanımlandığı, işitme cihazının kullanılmaya başlandığı yaş, işitme cihazının uygunluğu ve etkin kullanımı gibi faktörler, dil ve konuşma gelişimini etkiler.

Eğitim Hizmetlere Bağlı Etkenler: Erken eğitim, aile eğitimi, danışmanlık hizmetleri ve öğrenme ortamlarında akustik düzenlemeler gibi faktörler, dil ve konuşma gelişimini etkiler.

Birey İle İlgili Etkenler: Bireyin yaş, cinsiyet, kişilik özellikleri, bilişsel düzeyi, öğrenme tarzı ve diğer potansiyel faktörleri, dil ve konuşma gelişimini etkileyebilir.

Aile İle İlgili Etkenler: Aile faktörleri, çocuk yetiştirme tutumları, işitme yetersizliği kabul düzeyi, iletişim tarzı, sosyo-ekonomik düzey, eğitim ve kültürel düzey gibi etkenler, bireyin dil ve konuşma gelişimine etki eder.

Eğitimler

Destek Eğitim Programları

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Yayın Gelişimsel Bozukluklar

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız
Galeri

Mükemmel
91 değerlendirmeler göre.
Turgay Sucu
Turgay Sucu
Süper wyitim
Murat Söylemez
Murat Söylemez
Gerçekten ilk defa bir rehabilitasyon merkezinden memnun kaldim gerek idaresi gerek öğretmenleri guleryuzlu ve disiplinliydiler tesekkur ederim hepinize
orhan örs
orhan örs
Merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır her hafta sonu kızımı getiriyorum kızm 3 ders görürken bende kocaman güzel bahçede beklerken güzel bahçede çayımı ve kahvemi içiyorum diyeceksiniz önemli olan ders ve öğretim nasıl onlar benim için önde gelen birsey hocaları başarılı güler yüzlü ilgili yani tavsiye ediyorum ✨️✨️
Ebru Bayar
Ebru Bayar
Çok güzel bir okul öğretmen kadrosu olsun çalışanlar olsun aile gibi ve oğlum öğretmeni çok seviyor 😊 okula başladığından beri baya ilerleme aldım teşekkür ederim
Mahsun Demir (m)
Mahsun Demir (m)
Eğitimi ile tedavileri ile çok anlayışlı güler yüzlü yıllardır tedavi gördüğüm yer hepsi hoş görülü anlayışlı hocalar ve tedavileri ile katkılarını zamanla fazlasıyla hissedeceksiniz kimsenin şüphesi olmasın hepsine tek tek teşekkür ederim iyiki varsınız Arnavutköy özel eğitim ailesi
Semra Şeker
Semra Şeker
Kızım burda 1 yıldır eğitim almakta gelişiminde büyük bi yok katettik samimi bir öğretmen kadrosu var güzel bi okul basta Yelda hocamız ve tüm hocalarımıza teşekkür ederim.Herkese tavsiye ederim 🥰
Bize Ulaşın

İletişim Formu

  Bize Aşağıda ki İletişim Adreslerimizden Ulaşabilirsiniz

  7/24 Veli Hattı

  100% Memnuniyet

  +90 542 793 11 52

  Archives

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)