Dil ve Konuşma Güçlüğü

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Dil ve Konuşma Güçlüğü Nedir? Dil ve Konuşma Güçlüğü, bireyin iletişim yeteneklerini etkileyen bir durumdur. Bu güçlükler, sözlü, sözel olmayan veya sembolik işaret sistemlerini kullanarak iletişim kurma becerilerinde kişisel, sosyal, eğitim ve iş hayatını etkileyebilir. Dil ve Konuşma Güçlüğü, işitme, dil ve konuşma süreçlerini hafiften ağır dereceye kadar etkileyebilir. Bu zorluklar edinsel (sonradan ortaya çıkan) veya gelişimsel (doğuştan) olabilir. Ayrıca, dil ve konuşma güçlüğü, çeşitli yetersizlik yaşayan gruplarına ikincil olarak eşlik edebilir.

Dil ve Konuşma Güçlüğü Alt Grupları:

 1. Sesletim ve Ses Bilgisi Bozuklukları: Konuşma seslerinin veya ses birimlerinin beklenenden farklı olarak kullanılması veya dilin ses sistemi ve ses birleşimlerini düzenleyen kuralları anlama güçlüğüdür. Bu durum, seslerin çarpıtılması, yerine başka ses kullanılması, ses düşürme, ekleme veya değiştirme gibi eksikliklerle kendini gösterebilir.

 2. Akıcı Konuşma Bozuklukları: Konuşma akışının beklenenden farklı hız veya ritimde olması, tekrarlamalar, uzatmalar veya bloklar gibi konuşma akışının kesintiye uğramasıdır. Bu durum, aşırı gerginlik, çabalama davranışları ve ikincil davranışları içerebilir.

 3. Ses Bozuklukları: Bireyin yaşına ve cinsiyetine uygun olmayan ses üretimi ve/veya ses kalitesinin değişiklik göstermesidir. Bu durum, sesin perde (ton), şiddet, rezonans ve/veya süre gibi özelliklerindeki farklılıkları içerir.

 4. Gelişimsel Dil Bozuklukları: Dilin biçim bilgisi (morfoloji), söz dizimi (sentaks), anlam bilgisi (semantik) ve kullanım bilgisi (pragmatik) alt sistemlerini içeren dilin alıcı ve ifade edici boyutlarında gelişimsel sorunları ifade eder. Bu durum doğuştan veya bebeklik/çocukluk döneminde ortaya çıkabilir.

 5. Edinilmiş Dil Bozuklukları: Dilin kazanılmasından sonra, genellikle ergenlik dönemi veya yetişkin yaşlarda, herhangi bir nedenle dil ve konuşmanın kaybı şeklinde görülür. Bu durum, dilin biçim bilgisi, söz dizimi, anlam bilgisi ve kullanım bilgisi alt sistemlerini içerir.

Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı ile Beklenen Kazanımlar:

 • Sesletim (artikülasyon) ve ses bilgisi (fonolojik) becerilerin geliştirilmesi.
 • Konuşma hızı ve ritminin işlevsel ve akıcı bir şekilde kullanılması.
 • Sesin kalite, perde, şiddet, rezonans ve/veya süre gibi özelliklerinin yaşa ve cinsiyete uygun olarak kullanılması.
 • Alıcı ve ifade edici dil becerilerinin geliştirilmesi.
 • Okuma-yazma becerilerinin geliştirilmesi.
 • Günlük iletişimde alternatif ve destekleyici iletişim yöntemlerinin kullanılması.

Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programları, bireylerin iletişim becerilerini geliştirerek kişisel, sosyal, eğitim ve iş hayatlarında daha başarılı olmalarına yardımcı olur. Bu programlar aynı zamanda bireylerin kendilerini ifade etme ve iletişim kurma yeteneklerini artırır.

Eğitimler

Destek Eğitim Programları

Zihinsel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Yayın Gelişimsel Bozukluklar

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

İşitme Yetersizliği Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız

Bedensel Yetersizlik Yaşayan Bireyler

Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız
Galeri

Mükemmel
91 değerlendirmeler göre.
Turgay Sucu
Turgay Sucu
Süper wyitim
Murat Söylemez
Murat Söylemez
Gerçekten ilk defa bir rehabilitasyon merkezinden memnun kaldim gerek idaresi gerek öğretmenleri guleryuzlu ve disiplinliydiler tesekkur ederim hepinize
orhan örs
orhan örs
Merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır her hafta sonu kızımı getiriyorum kızm 3 ders görürken bende kocaman güzel bahçede beklerken güzel bahçede çayımı ve kahvemi içiyorum diyeceksiniz önemli olan ders ve öğretim nasıl onlar benim için önde gelen birsey hocaları başarılı güler yüzlü ilgili yani tavsiye ediyorum ✨️✨️
Ebru Bayar
Ebru Bayar
Çok güzel bir okul öğretmen kadrosu olsun çalışanlar olsun aile gibi ve oğlum öğretmeni çok seviyor 😊 okula başladığından beri baya ilerleme aldım teşekkür ederim
Mahsun Demir (m)
Mahsun Demir (m)
Eğitimi ile tedavileri ile çok anlayışlı güler yüzlü yıllardır tedavi gördüğüm yer hepsi hoş görülü anlayışlı hocalar ve tedavileri ile katkılarını zamanla fazlasıyla hissedeceksiniz kimsenin şüphesi olmasın hepsine tek tek teşekkür ederim iyiki varsınız Arnavutköy özel eğitim ailesi
Semra Şeker
Semra Şeker
Kızım burda 1 yıldır eğitim almakta gelişiminde büyük bi yok katettik samimi bir öğretmen kadrosu var güzel bi okul basta Yelda hocamız ve tüm hocalarımıza teşekkür ederim.Herkese tavsiye ederim 🥰
Bize Ulaşın

İletişim Formu

  Bize Aşağıda ki İletişim Adreslerimizden Ulaşabilirsiniz

  7/24 Veli Hattı

  100% Memnuniyet

  +90 542 793 11 52

  Archives

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)